جمعه 2 تیر 1396 :: نویسنده : نویسندهمفیدستان:

نگاهى به پنج صعود تیم ملى فوتبال ایران به جام‌جهانى


صعود کردیم!


کودک و نوجوان > فرهنگی – اجتماعی – ورزش> على مولوى:
صعود کردیم! قوی و مقتدر؛ به‌عنوان تنها تیمی که در مرحله‌ی مقدماتی گل نخورده به جام‌جهانی پا می‌گذاریم. تیم کی‌روش آن‌قدر خوب و راحت به جام‌جهانی رسیده که عادت نداریم!

اگر امروز نوجوان باشید یادتان نمی‌آید گزارشگرانی را كه در چند دهه‌ی گذشته به تناوب فریاد می‌زدند «توی دروازه… غفور جهانی… در جام‌جهانی»، «خداداد عزیزی، باز هم روی زمین… باز هم روی زمین توپ رو وارد دروازه می‌كنه»، «چه‌كسی گل می‌زنه!… محمد نصرتی»، «قوچان‌نژاد… توی دروازه… توی دروازه… گل برای ایران» چه احساسی داشتند. شاید درك نكنید روزی را كه روزنامه‌ها نوشتند «در یك لحظه وزن كره‌ی زمین سبك شد، چون ۶۰ میلیون ایرانی با هم به هوا پریدند!»، ما چه احساسی داشتیم. شاید سال‌های بعد كه قرار است جام‌جهانی با ۴۸تیم برگزار شود، دیگر هیچ‌وقت آن هیجان‌ها و اضطراب‌ها را تجربه نكنیم. اما حالا این‌جاییم؛ با بهترین تیم ایران در مرحله‌ی مقدماتی جام‌جهانی كه امیدوارم بهترین تیم ایران در تاریخ جام‌جهانی هم باشد. حالا فرصت خوبی است كه كمی به گذشته نگاه كنیم و ببینیم برای این‌كه بهترین مرحله‌ی مقدماتی جام‌جهانی باشیم، چه راه‌هایی را رفته‌ایم.

* * *

اولین دوره‌ی جام‌جهانی، یعنی جام‌جهانی ۱۹۳۰ اروگوئه، در واقع کاملاً هم جهانی نبود! این جام در حالی با حضور ۱۳ تیم برگزار شد که تنها چهار تیم اروپایی فرانسه، بلژیک، رومانی و یوگسلاوی به همراه تیم‌های آرژانتین، برزیل، بولیوی، پرو، پاراگوئه، اروگوئه، شیلی‌، مکزیک و آمریکا در آن حضور داشتند و خبری از سایر کشورها و قاره‌ها نبود. علت اصلی این موضوع، فاصله‌ی اروگوئه نسبت به دیگر کشورها بود که امکان سفر به آن‌جا برای همه‌ی كشورها فراهم نبود. این روند، به‌نوعی تا بعد از جنگ‌جهانی دوم ادامه داشت و در سال ۱۹۵۴ میلادی، کره‌ی جنوبی به‌عنوان اولین کشور آسیایی به این رقابت‌ها قدم گذاشت و با دو شکست و ۱۶ گل خورده، در رده‌ی آخر جام جای گرفت.

اما اولین حضور تیم ملی ایران در مرحله‌ی مقدماتی جام‌جهانی به جام ۱۹۷۴ آلمان بر می‌گردد. ایران در آن‌ دوره در مرحله‌ی مقدماتی جام‌جهانی، با چهار پیروزی، یک تساوی و یک شکست، از بین‌ تیم‌های سوریه، کره‌ی شمالی و کویت، به‌عنوان تیم اول گروه‌ب به مصاف استرالیا در بازی حذفی رفت. ایران بازی رفت را سه بر صفر واگذار کرد و در بازی برگشت، با دو گل «پرویز قلیچ‌خانی» حریفش را شکست داد و در مجموع دو دیدار از راه‌یابی به جام‌جهانی باز ماند.

اما در دوره‌ی بعد، تیم ملی ایران كه سه‌ دوره‌ی متوالی قهرمان آسیا شده بود، فقط به یك چیز فكر می‌كرد؛ صعود به جام جهانی. ایران با ستارگانش تیم‌های عربستان سعودی، سوریه، عراق، کره‌ی جنوبی، کویت و هنگ‌کنگ را شكست داد و با گل خاطره‌انگیز «غفور جهانی» دربرابر استرالیا به‌عنوان تنها نماینده‌ی آسیا و اقیانوسیه به جام‌جهانی ۱۹۷۸ آرژانتین پا گذاشت.

همشهرى، دوچرخه‌ى‌ شماره‌ى ۸۸۲

در اولین حضور ایران در جام‌جهانی با یک تساوی در برابر اسکاتلند و دو شکست در برابر هلند و پرو، كارنامه‌ی تیم ما بسته شد. در این رقابت‌ها «ایرج دانایی‌فر» در ۲۷ سالگی اولین گل تاریخ تیم ملی ایران در جام‌جهانی را وارد دروازه‌ی اسکاتلند کرد و در بازی سوم، «حسن روشن» دروازه‌ی تیم پرو را باز کرد تا ایران با دو گل زده، هشت گل خورده و یک امتیاز در بین ۱۶ تیم جام، در رده‌ی چهاردهم بایستد.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی و آغاز جنگ تحمیلی، تیم ایران تا بازی‌های مقدماتی جام‌جهانی ۱۹۹۰ امکان حضور در این مرحله را پیدا نکرد و در بازی‌های مقدماتی آن‌سال با امتیاز برابر با چین، به‌خاطر تفاضل گل کم‌تر از صعود به دور بعد باز ماند. مرحله‌ی مقدماتی سال ۱۹۹۴ هم برای ایران خوش‌یُمن نبود و این تیم در مرحله‌ی مقدماتی جام‌جهانی، بعد از تیم‌های عربستان سعودی، کره‌ی جنوبی، ژاپن و عراق در رده‌ی پنجم جای گرفت و باز هم نتوانست به جام‌جهانی صعود كند.

مرحله‌ی مقدماتی جام‌جهانی ۱۹۹۸ فرانسه، یکی از سخت‌ترین دوره‌های حضور ایران بود. ایران با شکست سوریه، قرقیزستان و مالدیو به دور دوم مرحله‌ی مقدماتی رفت اما در این دور، بعد از عربستان سعودی در رده‌ی دوم جدول ایستاد و برای بازی حذفی به مصاف ژاپن رفت. در بازی با ژاپن هم با این‌که ایران دو بر یک از حریفش جلو بود با گل دقیقه‌ی ۷۵ «ژو»، بازی به تساوی کشیده شد و در پایان، ایران با قانون گل طلایی در دقیقه‌ی ۱۱۸بازی، شکست خورد و به‌ناچار به مصاف استرالیا رفت. بی‌تردید خاطره‌انگیزترین و تاریخی‌ترین بازی تیم ملی ایران، بازی با استرالیا در مرحله‌ی مقدماتی جام‌جهانی ۱۹۹۸ است. ایران در حالی که تا دقیقه‌ی ۷۱ بازیِ برگشت، در مجموع دو بازی، سه بر یک از حریف خود عقب بود، در چهار دقیقه‌ی توفانی با گل‌های «کریم باقری» و «خداداد عزیزی» و به لطف گل زده‌ی بیش‌تر در خانه‌ی حریف، حماسه‌ی ملبورن را رقم زد و پس از ۲۰سال انتظار به جام‌جهانی رسید.

جام‌جهانی ۱۹۹۸ بهترین دوره‌ی حضور ایران در جام‌‌جهانی است. این تیم با گل‌های «حمید استیلی» و «مهدی مهدوی‌کیا» تیم ملی آمریكا را شكست داد و اولین پیروزی‌اش را در تاریخ جام‌جهانی جشن گرفت و در بین ۳۲ تیم شرکت‌کننده، در رده‌ی بیستم ایستاد.

همشهرى، دوچرخه‌ى‌ شماره‌ى ۸۸۲

در مرحله‌ی مقدماتی جام‌جهانی ۲۰۰۲، ایران با همه‌ی شایستگی‌هایش، با شکست دو بر یک در بازی رفت و برگشت در برابر جمهوری ایرلند، فرصت حضور در جام‌جهانی را از دست داد تا همه‌ی توانش را برای جام‌جهانی ۲۰۰۶ آلمان نگه دارد و این‌بار به‌صورت مستقیم به جام‌جهانی صعود کند. اما ملی‌پوشان در آن جام ضعیف ظاهر شدند و با دو شکست در برابر مکزیک و پرتغال و یک تساوی در برابر آنگولا و تنها دو گل‌ «یحیی‌گل‌محمدی» در برابر مکزیک و «سهراب بختیاری‌زاده» در برابر آنگولا به ایران برگشتند.

همشهرى، دوچرخه‌ى‌ شماره‌ى ۸۸۲

سال ۲۰۱۰ هم در مرحله‌ی مقدماتی بعد از تیم‌های کره‌ی جنوبی، کره‌ی شمالی و عربستان در رده‌ی چهارم گروه جای گرفتیم و به جام‌جهانی نرسیدیم.

اما در بازی‌های مقدماتی جام‌جهانی ۲۰۱۴ برزیل، تیم ایران با مربی‌گری «کارلوس کی‌روش» باز هم توانست مستقیم و با اقتدار به‌عنوان یكی از نماینده‌ها‌ی آسیا به جام‌جهانی صعود کند و با تیم‌های نیجریه، بوسنی و هرزگوین و آرژانتین، هم‌گروه شود. ایران این جام را خوب شروع کرد. توانست در برابر نیجریه با تساوی بدون گل، یک امتیاز بگیرد و در برابر آرژانتین، ۹۰ دقیقه شجاعانه مبارزه کند و گل نخورد؛ اما در دقیقه‌ی ۹۱ ، «لیونل مسی» از فرصت به‌دست آمده استفاده کرد و ایران را قبل از سوت پایان بازی، شکست داد. ایران با این‌که در بازی سوم در برابر بوسنی و هرزگوین، هنوز شانس صعود داشت، اما به‌خوبی دو بازی قبلی ظاهر نشد و سه بر یک شکست خورد و با یک امتیاز و یک گل زده، با جام بیستم خداحافظی کرد. به این ترتیب یوزپلنگ‌های ایرانی در مجموع چهار حضور در جام‌جهانی، آمار ۱۲ بازی، یک پیروزی، سه تساوی و هشت شکست را از خود به‌جا گذاشتند.

همشهرى، دوچرخه‌ى‌ شماره‌ى ۸۸۲

اما این پایان راه نبود. كارلوس كی‌روش تیمی جوان و آینده‌دار ساخته بود. او پیش از این سه‌بار به جام‌جهانی صعود كرده بود و راه صعود به جام‌جهانی ۲۰۱۸ روسیه را خوب می‌دانست. او از ایران تیمی ساخت كه برای اولین‌بار در تاریخ فوتبال كشورمان، توانستیم بدون گل خورده و بدون اما و اگر، دو بازی مانده به پایان بازی‌های مرحله‌ی گروهی به جام‌جهانی برسیم. حالا امیدواریم تیمی كه به‌عنوان سومین تیم دنیا به جام‌جهانی روسیه رسیده در روسیه هم خوب بازی كند و نتیجه‌ای متفاوت از دیگر حضورهای ایران در جام‌جهانی رقم بزند.لینک منبع

بازنشر: مفیدستان

مطلب صعود کردیم! در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :صعود کردیم!
http://mofidestan.ir/%d8%b5%d8%b9%d9%88%d8%af-%da%a9%d8%b1%d8%af%db%8c%d9%85/نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
مطالب اینترنتی
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : نویسنده
نویسندگان
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic